026-32507051 021-44037884

ساختار هیدرازین چگونه است

نویسنده: کارشناس فنی

فرمول، ساختار، خواص و ایمنی هیدرازین

فرمول هیدرازین

هیدرازین یک پایه معدنی است که یک عامل مهم در تهیه بسیاری از ترکیبات نیتروژن است.

فرمول و ساختار: فرمول شیمیایی هیدرازین NH2NH2 است. فرمول مولکولی آن N2H4 است و جرم مولی آن 32.04 گرم در مول است.  که از دو گروه NH2 به صورت کووالانسی بهم متصل است. هر یک از گروه های N-NH2 یک شکل هرمی شکل می گیرد.

وقوع: هیدرازین به طور طبیعی توسط بعضی از میکروارگانیسم ها از جمله مخمر ، باکتری و قارچ تولید می شود ، زیرا در اکسیداسیون بی هوازی آمونیاک یک واسطه است.

تهیه: تولید تجاری هیدرازین به روش Raschig انجام می شود ، که در آن محلول هیپوکلریت سدیم با آمونیاک اضافی برای تشکیل یک واسطه کلرامین استفاده می شود ، که سپس محصول هیدرازین نهایی را به همراه اسید هیدروکلریک می دهد.

NaOCl + NH3 → H2N-NH2 + HCl

همچنین می تواند در یک فرآیند مرتبط با استفاده از اوره ( (H2N-CO-NH2) به جای آمونیاک تهیه شود:

H2N-CO-NH2 + NaOCl + 2 NaOH → N2H4 + H2O + NaCl + Na2CO3

خصوصیات بدنی: هیدرازین یک مایع بی رنگ و متراکم است که بوی قوی آمونیاک دارد. چگالی آن 1.02 گرم در میلی لیتر و نقطه جوش 114 درجه سانتی گراد است. بسیار قابل اشتعال و محلول در آب است.

خواص شیمیایی: هیدرازین یک پایه بسیار واکنش پذیر و کاهش دهنده ماده است و در سنتز آلی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. هیدرازین یک پایه متوسط ​​است ، در حالی که محلول های آبی آن بسیار قلیایی است. با اکسیدانها ، اسیدها ، فلزات و اکسیدهای فلزی به شدت واکنش نشان می دهد و خطر بالقوه آتش سوزی و انفجار ایجاد می کند. هنگام گرم شدن تا تجزیه ، دود سمی اکسید نیتروژن ، آمونیاک و هیدروژن ساطع می کند ، که می تواند منجر به آتش سوزی و انفجار نیز شود.

موارد استفاده: از هیدرازین برای بسیاری از کاربردهای صنعتی از جمله تهیه کف پلیمر ، کاتالیزور پلیمریزاسیون ، سموم دفع آفات و گاز مورد استفاده در کیسه های هوا استفاده می شود. چندین داروی مهم بر پایه هیدرازین و مشتقات آن استوار است. هیدرازین همچنین در سوخت های مختلف راکت ، در نیروگاه ها ، در سنتز ارگانیک و در سلول های سوخت به عنوان جایگزین ایمن تر برای هیدروژن استفاده می شود.

اثرات سلامتی / خطرات ایمنی: هیدرازین با وجود کاربردهای دارویی دارای ترکیب بسیار سمی است. قرار گرفتن در معرض هیدرازین در غلظت های زیاد می تواند باعث سوزش چشم ها ، بینی و گلو شود و همچنین بر کبد ، کلیه ها و سیستم عصبی مرکزی تأثیر بگذارد. علائم شدید مواجهه شامل سردرد ، حالت تهوع ، ورم ریوی ، تشنج و حتی اغما است. محلول های هیدراز خورنده هستند و می توانند باعث سوختگی پوست شوند.

مقالات مرتبط:

1-دامنه تحقیقات بازار فروش هیدرازین هیدرات

2-صاحبان رشد بازار فروش هیدرازین هیدرات

3- پیش بینی و فرصت های بازار فروش جهانی هیدرازین هیدرات 

4-موارد استفاده هیدرازین هیدرات در صنعت غذا و کشاورزی

5-تجزیه و تحلیل سهم بازار هیدرازین هیدرات

نمایش نظارت این مقاله 0

ثبت نظر شما
نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.