026-32507051 021-44037884

مواد تشکیل دهنده پلی آلومینیوم کلراید

نویسنده: کارشناس شیمی

پلی آلومینیوم کلراید (پک)یک محصول بسیار مهم در صنعت تصفیه آب است.

 نگاهی دقیق تر به پلی آلومینیوم کلراید (PAC) و نقش حیاتی آن می اندازیم. پلی آلومینیوم کلراید یک محلول اسیدی است که از عناصر آلومینیوم، کلر، هیدروژن و اکسیژن ساخته شده است. به رنگ شفاف تا کمی زرد ، به آن PAC، PAX یا محلول سولفات هیدروکسید پلی‌آلومینیوم کلرید نیز گفته می‌شود.

PAC یک لخته ساز مفهومی جدید است که خواص ویژه آن از عملکرد ماده فعال اصلی آن یعنی پلی آلومینیوم کلراید ناشی می شود. این یک کمپلکس چند هسته‌ای از یون‌های هیدروآلومینیوم پلیمریزه شده با فرمول کلی زیر است: {Al2 (OH)n Cl 6-n}x PAC

این ماده به صورت محلول آب یا پودر عرضه می شود که عملیات انتقال و ذخیره سازی  را تسهیل می کند.

موارد مصرف پک با درصد متفاوت : PAC 18٪: PAC

پک مایع با پایه متوسط، حاوی 0.5 ± 17.5٪ Al2O3، مخصوص آب های فاضلاب و  کاغذ سازی است. این ماده به عنوان کمک منعقد کننده اولیه برای هر فرآیند شفاف سازی لخته سازی مربوط به تصفیه آب های سطحی یا زیرزمینی و پساب های شهری یا صنعتی استفاده می گرددد. PAC 18 بر پایه آلومینیوم بسیار شارژ شده است که منجر به دوز پایین تر می شود و بنابراین حجم لجن و تقاضای تنظیم pH را کاهش می دهد. همچنین حذف مواد جامد و/یا فسفر را نسبت به منعقد کننده های معمولی بهبود می بخشد. PAC 9% HB: PAC پک مایع با پایه بالا، حاوی 9 ± 0.5% Al2O3، مخصوص آب های آشامیدنی پلی آلومینیوم کلراید بر پایه آلومینیوم بسیار شارژ است که منجر به دوز پایین تر می شود و بنابراین حجم لجن و تقاضای تنظیم pH را کاهش می دهد. همچنین حذف مواد جامد و/یا فسفر را نسبت به منعقد کننده های معمولی بهبود می بخشد. PAC 30٪: فرم پودر با پایه متوسط، حاوی 30 ± 0.5٪ Al2O3.

از پلی آلومینیوم کلراید با کارایی بالا برای تصفیه آب آشامیدنی استفاده می گردد. از محتوای آلومینیوم کم و بازدهی  بالا PAC 9 تا 10 درصد Al2O3 استفاده می شود. معمولاً PAC 9% -10% Al2O3 با رقیق‌سازی ساده PAC 18% Al2O3 و افزودن یک بازکننده مانند Na2CO3 تولید می‌شود تا به پایه نهایی 58÷70% برسد. این محصولات و فرمولاسیون های مشابه حدود 200 ppb یون آلومینیوم را در آب تصفیه شده آزاد می کنند و در طول زمان پایداری محدودی دارند.

واکنش در شرایط اتاق بدون تشکیل پسماندهای جامد انجام می شود، همانطور که برای سایر فرآیندهای تجاری که نیاز به فیلتراسیون دارند، معمول است. پایداری در ذخیره سازی بسیار خوب است و محدوده pH آن 2÷3 است. بر اساس دانش Consito، محصول نهایی کارخانه های پلی آلومینیوم کلرو هیدروکسی سولفات {Al2 (OH)x Cly (SO4)6-(x+y)/2} 9% Al2O3، قابل تنظیم 60÷68 بازی است. حاوی یک بازیساز دوم به عنوان عامل جداکننده. این عامل جداکننده به طور قابل توجهی خصوصیات پلیمر را بهبود می بخشد و سرعت انعقاد و لخته سازی را حتی در صورت کدورت کم و دمای پایین افزایش می دهد. علاوه بر این، عامل جداکننده، پایداری ذخیره سازی محصول نهایی را افزایش می دهد. پلیمر به طور کامل در آب تصفیه شده هیدرولیز می شود و محتوای آلومینیوم باقیمانده کم، کمتر از 100 ppb با دوز 20 ppm باقی می گذارد، در حالی که PAC استاندارد 9-10٪ HB   را  بزرگ می کند. یون های آلومینیوم 200ppb PAC 9HB  تکه های بزرگی را تشکیل می دهد که به راحتی رسوب می کنند و شستشوی معکوس فیلترهای شنی و دکانترها را کاهش می دهند. در کارخانه‌های PAC 9HB ، مقدار پایه برای محصول خروجی از طریق سیستم کنترل نرم‌افزاری تنظیم می‌شود. به این ترتیب می توان دستور کار را با توجه به خصوصیات فیزیکی-شیمیایی مختلف مواد اولیه مورد استفاده در دسته های مختلف تصحیح کرد تا مقدار پایه نهایی یکسان به دست آید.

 

نمایش نظارت این مقاله 0

ثبت نظر شما
نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.