026-32507051 021-44037884

همه چیز در مورد هیدرازین

نویسنده: کارشناس شیمی

توضیحات تکمیلی هیدرازین 

همانطور که در مقاله قبل اشاره شد هیدرازین یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی N2H4 است. یک هیدرید پنیکتوژن ساده  و یک مایع قابل اشتعال بی رنگ با بویی شبیه به بوی آمونیاک داراست . از آنجایی که هیدرازین به تنهایی بسیار سمی است ،چنانچه در محلول مانند هیدرات هیدرازین (N2H4·xH2O) استفاده شود در صدی از اشتعال زا بودن و سمی بودن آن کم شده تا زمانی که به صورت خوراکی و تماسی قرار نگیرد.

هیدرازین گاهاً به عنوان عامل کف‌ساز در تهیه فوم‌های پلیمری استفاده می گردد، البته کاربردهایی هم شامل: پیش‌ساز کاتالیزورهای پلیمریزاسیون، مواد شیمیایی ، کشاورزی و داروها  دارا می باشد . همچنین یک عامل قابل ذخیره برای رانش فضاپیماهای فضایی در مدت زمان طولانی است. علاوه بر این، هیدرازین در سوخت های مختلف موشک و جهت استفاده در گاز موجود در کیسه های هوا استفاده میگردد.

هیدرازین درسیکل نیروگاه های هسته ای و معمولی به عنوان یک عامل جذب کننده اکسیژن و کنترل غلظت اکسیژن محلول جهت کاهش خوردگی دیگ ها استفاده می شود.

بیایید تا با آمار جهانی موضوع را بررسی کنیم

تا سال 2015  بازار جهانی  هیدرازین هیدرات به 350 میلیون دلار رسید که از این آمار حدود دو میلیون تن از  هیدرازین هیدرازین در مواد دمنده فوم در سال 2015 استفاده شد.

بررسی نگاه شیمی که  هیدرازین ها را در دسته ای از مواد آلی قرار داده که از جایگزینی یکی یا حتی چند اتم هیدروژن در ترکیب هیدرازین با یک گروه آلی بدست می آید.

 

 

نمایش نظارت این مقاله 0

ثبت نظر شما
نظر شما پس از تایید نمایش داده خواهد شد.