کرج عظیمیه گلستان ۲۱م، پلاک ۱۵ واحد ۹

09129534862

info@sgk-co.org

شرکت صنعت گستر خورنگان (سهامی خاص)

کاربرد هیدرازین هیدرات در بویلر و دیگ بخار

هیدرازین چند کاربرد متفاوت دارد که عمدتاً در زمینه شیمی است. در برخی موارد، هیدرازین برای افزودن رنگ به رنگدانه های آبی و کمک به پخت لاستیک استفاده می شود. همچنین برای زدودن زنگ از سطوح فلزی استفاده می شود و به تولید مواد منفجره کمک می کند.

استفاده از هیدرازین در دیگ بخار موضوعی است که باید مورد بحث قرار گیرد. خواص هیدرازین باعث می شود که به طور کلی یکی از جذاب ترین مولکول های آلی باشد. هیدرازین چند کاربرد متفاوت دارد که عمدتاً در زمینه شیمی است. در برخی موارد، هیدرازین برای افزودن رنگ به رنگدانه های آبی و کمک به پخت لاستیک استفاده می شود. همچنین برای زدودن زنگ از سطوح فلزی استفاده می شود و به تولید مواد منفجره کمک می کند. به غیر از آن، می‌توان آن را به عنوان یک افزودنی برای روغن‌های سوختی یافت که کارکرد وسایل نقلیه با دشواری کمتر و ظرفیت قدرت بیشتر را آسان‌تر می‌کند.

استفاده از هیدرازین در دیگ بخار

هیدرازین در دیگ بخار نقش زیادی دارد. در دیگ بخار، هیدرازین اغلب در روغن سوخت استفاده می شود، زیرا می تواند نقطه جوش روغن را افزایش دهد. هنگام افزودن هیدرازین به دیگ بخار، می تواند 500 تا 1000 برابر هزینه کمتری نسبت به سایر مواد افزودنی داشته باشد. این موارد استفاده شامل؛

  1. نقطه جوش روغن را افزایش دهید

کاربرد اصلی هیدرازین در دیگ افزایش نقطه جوش روغن است. با این کار به کاهش کف که بیشتر ناشی از پایین بودن نقطه جوش روغن است کمک می کند. فوم معمولاً در حین حمل و نقل و ذخیره سازی ایجاد می شود زیرا لایه ای از هوا را در بالا تشکیل می دهد که سیال را از هر گونه آسیب خارجی محافظت می کند.

  1. بهبود احتراق در دیگهای بخار

از دیگر کاربردهای هیدرازین در بویلر، بهبود احتراق در دیگ های بخار با سوخت هیدروژن مایع با کاهش دمایی است که در آن احتراق رخ می دهد. از آنجایی که هیدرازین عمدتاً برای دیگ های بخار استفاده می شود، در صورت استفاده در مقادیر کم مانند 1٪، هیچ اثر نامطلوبی بر روی انسان ندارد. استفاده از هیدرازین باعث بهبود احتراق در دیگهای بخار با سوخت هیدروژن مایع با کاهش دمایی که در آن احتراق رخ می دهد، می شود.

  1. استفاده به عنوان عامل ضد ضربه در نفت کوره

استفاده از هیدرازین برای عامل ضد ضربه اولین بار در سال 1920 در روغن های سوختی مورد استفاده قرار گرفت. از آنجایی که عمدتاً مولکول هیدروکربن را تحت تأثیر قرار می دهد، می توان از آن برای تولید بنزین های با اکتان پایین استفاده کرد که اکنون به عنوان جایگزینی برای بنزین های با اکتان بالا استفاده می شود. از دیگر کاربردهای هیدرازین برای ضد ضربه، کاهش کارایی شمع هاست که بدون وارد کردن هیدرازین به داخل میل لنگ صورت می گیرد. عمدتاً به موتورهای تراکم بالا محدود می شود که در آن تراکم بالا و دماهای بالاتر از طریق بنزین های اکتان کم با افزودن هیدرازین امکان پذیر می شود.

  1. می تواند به عنوان سوختhypergolicاستفاده شود

هیدرازین می تواند به عنوان سوخت هایپرگولیک در هنگام اختلاط با سایر سوخت های موشک استفاده شود. کاربردهای دیگر هیدرازین به عنوان سوخت هایپرگولیک، ارائه جایگزینی برای استفاده از تتروکسید نیتروژن است و قابل استفاده تر از استفاده از UDMH است. هیدرازین سمیت کمتری دارد و در گذشته در چنین کاربردهایی به عنوان افزودنی به باتری های سرب اسیدی استفاده شده است.

  1. سطوح فلزی را از زنگ زدگی تمیز کنید

آخرین کاربرد هیدرازین در بویلرها تمیز کردن سطوح فلزی از زنگ زدگی است. این استفاده از هیدرازین در کارخانه های دیگ بخار محبوب است زیرا به تمیز کردن سطوح فلزی در خطوط بخار کمک می کند و حفظ محصولات خوردگی را آسان تر می کند.

  1. طبیعت کاملاً فرار، بنابراین غیر باقیمانده

این یکی از کاربردهای اصلی هیدرازین در بویلرها است، زیرا ماهیت آن کاملاً فرار است، بنابراین غیر باقیمانده است. این باعث می شود که آن را ایمن تر از سایر مواد شیمیایی و سوخت های مورد استفاده برای تامین برق بویلرها کند. در بویلرها، استفاده از هیدرازین به تولید انرژی پاک از سوزاندن زغال سنگ، نفت و سایر انواع سوخت جامد کمک می کند. یکی از مزایای استفاده از هیدرازین به عنوان افزودنی سوخت دیگ بخار این است که؛ آلودگی محیطی ناشی از خروج دود گاز را کاهش می دهد که می تواند مضر باشد.

  1. اکسیژن محلول را حذف می کند

هیدرازین همچنین برای حذف اکسیژن محلول از آب تغذیه دیگ بخار استفاده می شود که در اثر استفاده از ازن نیز ایجاد می شود. همچنین در تهیه آب سالم و تمیز برای مصارف شرب و صنعتی استفاده می شود. در سال های اخیر استفاده از هیدرازین به دلیل عرضه سریع آن در بازار با قیمتی مقرون به صرفه افزایش یافته است.

  1. می تواند به عنوان یک کاتالیزور استفاده شود

کاربردهای دیگر هیدرازین این است که می توان از آن به عنوان کاتالیزور استفاده کرد. این به تسهیل واکنش های شیمیایی کمک می کند که در غیر این صورت بدون استفاده از کاتالیزور به سختی به دست می آیند. واکنش اصلی که هیدرازین کاتالیز می کند، واکنش هیدروژن و آمونیاک است. این واکنش نیتروژن و هیدروژن تولید می کند.

موارد فوق برخی از کاربردهای هیدرازین در بویلر است که آن را به یکی از محبوب ترین افزودنی های مورد استفاده در دیگ ها تبدیل می کند. استفاده از هیدرازین به عنوان یک افزودنی سوخت نسبت به سایر جایگزین ها بسیار ایمن تر است و همین امر باعث محبوبیت آن در صنایع مختلف از جمله صنایع شیمیایی می شود.

شرکت صنعت گستر خورنگان، فروش هیدرازین هیدرات 55 درصد